Trump duyurdu: İsrail ve BAE anlaşmaya vardı

ABD Başkanı Trump, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında “İbrahim Anlaşması” yapıldığını duyurdu. Anlaşma kapsamında İsrail’in Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ilhak etme planını askıya alacağı açıklandı. Anlaşmaya tepki gösteren Hamas’tan ‘Birleşik Arap Emirlikleri Filistinlileri arkadan bıçakladı’ açıklaması geldi.
ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) lideri Şeyh Muhammed bin Zayed’in ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Trump, İsrail ile BAE arasındaki anlaşmanın isminin ‘İbrahim Anlaşması’ (the Abraham Accord) olduğunu söyledi.

Açıklamada, İsrail ve BAE heyetlerinin yatırım, turizm, doğrudan uçuşların başlaması, güvenlik, iletişim, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılması ve diğer konularda ikili anlaşmalar imzalamak üzere önümüzdeki haftalarda bir araya gelecekleri belirtildi.

Batı Şeria ilhak planı askıya alındı

İsrail Başbakanı Netanyahu, anlaşmaya ilişkin Batı Kudüs’teki başbakanlık ofisinde basın toplantısı düzenledi.

Netanyahu, BAE ile “barışa karşılık barış” esası üzerine anlaşma imzalandığını, bu anlaşmanın, ticaret, turizm ve havacılık alanlarını kapsadığını belirtti.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planına ilişkin ise Netanyahu, “ABD Başkanı Donald Trump, Batı Şeria’nın bazı kısımlarının ilhakını geçici olarak askıya almamı istedi, ben de kabul ettim” dedi.

Netanyahu, ilhak planının ABD ile tam koordineli bir şekilde devam edeceğine vurgu yaparak, “İlhak planımızda herhangi bir değişiklik yoktur” ifadesini kullandı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed ise konuyla ilgili Twitter üzerinden bir açıklama yaptı.

Prens Muhammed, “Başkan Trump ve Başbakan Netanyahu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmeyi durdurması konusunda bir anlaşmaya varıldı. BAE ve İsrail ayrıca, işbirliği yapma ve ikili ilişkilerin tesisine yönelik bir yol haritasının belirlenmesi konularında mutabakata vardı” dedi.

Hamas’tan tepki
Öte yandan anlaşmanın duyurulmasının hemen ardından Hamas’tan tepki geldi.

Hamas sözcüsü, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Filistinlileri “Arkadan bıçakladığını” söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*