Kürtlere ait mezarı kazıp toplu mezar diye medyaya sundular

Afrin İnsan Hakları Örgütü Sözcüsü İbrahim Şêxo, Afrin’de ortaya çıkarılan mezarlığın toplu mezar değil, çatışmalar döneminde hayatını kaybedenlere ait bir mezarlık olduğunu söyledi.

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) gruplarının kontrolünde bulunan Rojava’nın Afrin kentindeki Yeni Afrin Mahallesi’nde dün yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 35 kişiye ait cenazeler çıkarılmıştı.

Anadolu Ajansı dünkü haberinde, boş bir arazide bulunan toplu mezarın yerel güvenlik kuvvetlerine yapılan bir ihbar üzerine bulunduğunu ve kazı çalışması başlatıldığını yazdı.

Ajans bugünkü haberinde ise, 15-20 metre derinlikteki mezarlıktan çıkarılan cenazelerin sayısının 68 olduğunu aktardı.

AA’ya konuşan Afrin Yerel Meclisi Başkanı Muhammed Şeyh Raşid, cenazelerin toplu bir şekilde gömüldüğünü, poşetler içinde üst üste atıldığını, toplu mezara koyulup üzerlerinin kapatıldığını savundu.

Çıkarılan cesetlerin kime ait olduğu tespit etmeye çalıştıklarını belirten Şeyh Reşid, “Bu alan mezarlık değil, burası yerleşim alanı içerisinde boş araziye çabuk ve acele olarak gömülmüş toplu bir mezarlık” diye konuştu.

MAZLUM KOBANİ’DEN AÇIKLAMA

İddialara ilişkin açıklamalarda bulunan General Mazlum Kobani, çıkarılan cesetlerin YPG’li savaşçı ve sivillere ait olduğunu kazılan yerin mezarlık olduğunu söyleyerek uluslararası camiaye çağrıda bulunarak soykırımın durdurulmasını istedi. Söz konusu yerde gömülenlerin Türkiye’nin Afrin operasyonunda hayatını kaybeden YPG ve sivillerin olduğunu oranın bir mezar olduğunu aktardı.

“Toplu Mezar Değil”

Rûdaw’a konuşan Afrin İnsan Hakları Örgütü Sözcüsü İbrahim Şêxo ise, mezarlığın Afrin Yerel Yönetim Meclisi’nin arkasında bir vatandaşa ait arazide bulunduğunu belirtti.

Şêxo, “Bu mezar, Türk ordusu ile silahlı grupların saldırının başladığı dönemde açıldı. Halk o dönemde ölülerini mezarlıklara gömemediği için burada gömüyordu. Toplu mezar değil, halka da ait bir mezar” dedi.

Rûdaw’a konuşan ancak güvenlik gerekçesi ile isminin açıklanmasını istemeyen Afrin’den bir kaynak da bu bilgiyi doğrulayarak, “Zeytin Dalı” operasyonunun yaşandığı dönemde gerek bombardımanlar ve gerekse de diğer nedenlerle ölenlerin bu mezarlıkta defnedildiğini söyledi.

Öte yandan Rojava Özerk Yönetimi’ne bağlı Şehit Aileleri Meclisi de bugünkü açıklamasında, çıkarılan cenazelerin YPG’lilere ait olduğunu duyurdu.

Açıklamada, “Türk devletinin vahşeti öyle bir noktaya geldi ki artık şehitlerimizi mezarlıklarından çıkarıp fotoğraflarını servis ediyor. Şehitlerimizin cenazelerini toplu mezar gibi göstermeye çalıştılar. Ancak ortaya çıkan görüntüler incelendiğinde mezarların çıkarıldığı yer Şehit Avesta şehitliğidir. Oradaki cenazeler Afrîn’deki Çağın Direnişinde şehit düşen savaşçıların mezarlarıdır” ifadelerine yer verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.