KURDİSTANİ BÖLGELER HAKKINDA ÖNEMLİ GELİŞME

Kurdistan bölgesi idaresi dışında kalan Kurdistani bölgeler konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

Bağdat’ın, Kurdistan’ın idaresi dışında kalan Kurdistani bölgelerin çözümü için yeni bir komite oluşturduğunu ve bu bölgelerin Irak anayasasının 140’ıncı maddesine göre çözüme kavuşturulacağı söylendi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Irak Parlamento Başkan Yardımsı Beşir Haddad, Bağdat’ın Kurdistan bölgesi dışında kalan Kurdistani bölgeler için bir komite oluşturduğunu doğrulayarak bu sorunun Irak anayasasının 140’ncı maddesine göre çözüme kavuşturulacağını söyledi.

Kurdistani bölgelerdeki sorunların en kısa sürede çözülmesi için Birleşmiş Milletlerle bir kaç toplantı gerçekleştirdiğini söyleyen Irak Parlamento Başkan Yardımsı Beşir Haddad, Kürdistan Bölgesi’nde ve Irak’ta bulunan yabancı silahlı güçlere çağrı yaptı.

Yasal olmayan hiç bir silahlı gücün Irak’ta varlık göstermesine izin vermeyeceklerini duyuran Parlamento Başkan Yardımsı Beşir Haddad, artık hem Kurdistan bölgesinin de hem hem de Irak’ın da başka bir savaşı kaldıracak durumda olmadığını söyledi.

NOT: Saddam Hüseyin döneminde, Kurdistani bölgeler dediğimiz yerlere Saddam tarafından Araplar yerleştirilerek Kürtler yerlerinden göçe maruz bırakılıyor ve zorla çıkartılıyordu. Saddam’ın devrilmesi ardından Irak hükümeti Kürtlerle anlaşmak zorunda kaldı ve Kürtlerin talep ettiği statüye kabullenmek zorunda kaldılar. Bu anlaşmanın bir kısmında yer alan 140’ıncı madde bulunuyor.

140’ıncı maddeye göre, Araplaştırma politikası göz önünde bulundurularak Kurdistan bölgesinin idaresi dışında kalan Kurdistani bölgeler dediğimiz yerlerde halk referanduma gidilir. Referandumda halka iki seçenek sunulur “Kurdıstan mı? Irak mı?” diye. Fakat Irak hükümeti kendi yasalarını bugüne kadar çiğnemiştir.

140’ıncı maddeye göre halkın Kurdistan demesi durumunda Peşmerge’nin kontrolünde bulunmayan ve şuan Irak kontrolünde bulunan Kurdistani bölgeler artık yasal olarak Kurdistan’a bağlanır ve Irak askerleri bölgeden çekilerek yerini Peşmergeye bırakır. Kurdistan referandumunda halkın yüzde 93 Kurdistan’dan yana oy kullanmıştı. NTWnews.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*