Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Türkiye zaman zaman IŞİD ile birlikte çalışıyor

Londra’da düzenlenen NATO liderler zirvesi öncesinde ABD Başkanı Donald Trump ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye için “IŞİD’e karşı omuz omza savaştıklarımıza karşı savaşıyor” dedi, “Türkiye bazen IŞİD taşeronu güçlerle beraber çalışıyor” diye de ekledi.

Reuters’ın haberine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’yi IŞİD’in taşeronu güçlerle beraber çalışmakla suçladı ve Ankara’nın bu haftaki toplantılarda bu belirsizlikleri açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi.

“Türkiye ile bu gruplar (PYD/YPG) arasındaki herhangi bir kafa karışıklığı bu sahadaki için herkese zarar veriyor” diyen Macron, “Önceliğimiz bu gruplara karşı kafa karışıklığını ortadan kaldırmak, bu yüzden Türkiye ile ilişkilerimizi tartışmaya başladık” diye konuştu.

“Bugün ortak düşmanımız terör örgütleridir. Bunu üzülerek söylüyorum ki bu masada terörizm konusunda aynı tarife sahip değiliz” diyen Macron, Trump’ın Fransa vatandaşı yabancı savaşçıların ülkeye geri getirme çağrısını da reddettiğini, odaklarının, hala mağlup edilmemiş olan IŞİD ile mücadele etmek olduğunu söyledi.

“Omuz omuza savaştıklarımıza karşı savaşıyorlar”

Bloomberg’in haberine göreyse, “Bugün düşmanımızın kim olduğu ve Avrupa’daki barış için stratejilerimizi netleştirmemiz gerektiğine inanıyorum” diyen Macron, Türkiye’yi kastederek:

“Şimdi bizimle beraber IŞİD’e karşı omuz omza savaşmış olanlara karşı savaşıyorlar, bazen de IŞİD’in taşeronu güçlerle birlikte çalışıyorlar. Bu bir mesele, bu stratejik bir mesele. Eğer sadece ne ödediğimiz hakkında tartışır ve böylesi bir durumu net bir şekilde konuşmazsak ciddi değiliz demektir” dedi.

“Hem NATO üyesi olup hem S-400 almak nasıl mümkün oluyor?”

“Türkiye ile pek çok konuda işbirliğimiz var. Tüm liderlere saygım var ama benim hakkımda kötü şeyler söyleyenlere bir şey diyemem” diyen Macron şunları söyledi:

“Ancak Türkiye’den netlik istiyorum. Hem NATO üyesi olup hem S-400 almak nasıl mümkün oluyor? Bu teknik olarak mümkün değil. Avrupa’nın füze sistemlerini alabilirlerdi ama bunu almamayı Türkiye seçti.

“İkinci bir konu Türkiye’nin NATO Zirvesi’nden çıkacak deklarasyonları engellemek istemesi. YPG terör örgütü olarak nitelensin istiyor. Türkiye’nin hem bu konu hem de S-400 konusunu açıklığa kavuşturması gerekiyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*