FLO’nun Erbil şubesi Hıristiyan inancını aşağılama suçlamasıyla kapatıldı

Türkiye’nin ayakkabı mağaza zincirlerinden FLO’nun Erbil’deki şubesi dini inançlara hakaret ve aşağılama suçlamasıyla kapatıldı.

FLO’nun, Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de bulunan Mega Mall alışveriş mağazasındaki şubesinde kadın ayakkabısının bir modelinin tabanından haç işareti yer aldığı için Erbil Valilik kararıyla kapatıldı.

Rûdaw konuşan İnsan Hakları Yüksek Komisyonu Başkanı Ziya Petros, “ kadınlara ait bir ayakkabı modelinin taban bölümünde haç işareti yer almasından dolayı durumu valiliğe bildirdik. Yaptığımız başvuruyu değerlendiren Erbil Valiliği, Şoreş caddesinde bulunan ayakkabıcıyı kapatma kararı çıkardı “dedi.

Kadınlara ait bir ayakkabı modelinin taban kısmında haç işareti olduğu yönünde şikâyet geldiğini söyleyen Petros, “Şikâyetleri değerlendirmek üzere mağazaya gittik. Ayakkabıyı inceledikten sonra doğru olduğunu gördük. Aynı modelden bir tane daha istedim, mağazada başka ayakkabılar da gördüm. Bunun üzerine sayın valiyi aradım onlar da harekete geçmeye başladılar” diye konuştu.

Mağazanın Erbil’de başka şubelerinin de bulunduğunu ifade eden Petros, yarın da diğer şubelerde inceleme yapılacaklarını söyledi.

Ayakkabının altından haç işaretinin işlenmesinin bir hakaret olduğunu ve Kürdistan Bölgesi’nin Din kanunlarına aykırı olduğunu ifade eden Petors, “Yıllardır Hıristiyanlarla Müslümanlar sorun olmadan birlik içerisinde yaşıyorlar. Yapılan bu hakaret toplumsal düzeni hedef almaktadır, bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Her hangi bir dine karşı yapılmış olsa biz İnsan Hakları Yüksek Komisyonu olarak karşısında dururuz” dedi.

FLO nerenin markası?

Flo ayakkabı markasının temeli Ahmet Ziylan tarafından 1955 yılında Antep´te atıldı. Ahmet Ziylan 1985 yılında Büyükekşi aileleri ile birşerek Ziylan ayakkabıyı kurmuştur. Flo ayakkabı firması İlk olarak Yunanistan´a daha sonra Almanya´ya ihracat yapmaya başladı.

Ziylan Grup´a bağlı Flo Mağazacılık Hizmetleri ve Pazarlama A.Ş. 2001 yılında kuruldu.

FLO’nun resmi hesabında yer alan bilgilere göre, Türkiye’nin hemen her noktasına ulaşan FLO, Türkiye’de 500’e yakın mağaza, yurt dışında ise 14 ülkede 80’e yakın mağaza ile faaliyetini sürdürüyor.

Türkiye ve yurt dışında olmak üzere 2018 sonu itibariyle mağaza sayısını 600’e çıkardığı belirtiliyor.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*