BAYIK’TAN TÜRKİYE’YE: BU FIRSATI KAÇIRMAMALIYIZ

Kurdistan İşçi Partisi (PKK) yöneticilerinden Cemil Bayık Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye ile barış zamanının geldiğinin bunun harcanmaması gerektiğini söyledi.

PKK yöneticilerinden Cemil Bayık Washington Post gazetesinde bir makale yayımladı. Yayımlanan makalesinde 2000’lerde Türkiye ile yapılan görüşmeleri, ateşkesleri ve 2015’te biten çözüm süreçlerini değerlendirdi.

Kürt ile Türk devleti arasında barış zamanı olduğunu söyleyen PKK liderlerinden Cemil Bayık, bu fırsatın harcanmaması gerektiğini söyledi.

Cemil Bayık açıklamasında, uzun zamandır devam eden bu sorunun kalıcı bir çözüme ulaştırabilmek için önlerinde bir fırsat olduğunu bu fırsatın kaçırılması halinde bir nesil boyunca benzer bir fırsatın bulunmayacağını söyledi.

Kürt meselesinin sadece Erdoğan ve AKP’yle beraber çözülebileceğini düşünecek kadar saf olduklarını savunan Cemil Bayık, Türkiye’deki tüm demokratik güçleri sürece katmak için daha fazla çaba sarfetmelerini gerektiğini söyledi.

Cemil Bayık açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorunun çözülmesi için dünyadaki tüm demokrasi yanlılarını ikna etmeliydik. Kürt sorunun Türkiye sınırları içerisinde çözüme kavuşması için müzakerelere açığız. Baş Mümüzakereci Abdullah Öcalan’dır. Öcalan’ın müzakaere sürecinde rahat çalışabilmesi için güvenli bir evde olması gerekir” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*