ABD’den PKK ve Türkiye’ye ilişkin flaş açıklama

Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonlarına ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden açıklama geldi.

Bakanlık Sözcüsü yaptığı açıklamada “Sivillerin ölümünden endişe duyuyoruz. PKK’yi bozguna uğratmak için Türkiye’nin Irak ve Kürdistan Bölgesiyle birlikte çalışması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Kürdistan basınına demeç veren Sözcü, ‘PKK’yi bozguna uğratmak için Türkiye’nin Irak ve Kürdistan Bölgesiyle birlikte çalışması gerektiğini’ belirtti.

“Kürdistan Hükümeti ile birlikte hareket edilmeli”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sivil can kayıplarından dolayı endişe duyuyoruz ve Irak Hükümeti tarafından dile getirilen endişelere dikkat çekiyoruz. Irak’ta yürütülen askeri operasyonlar konusunda Irak egemenliğine saygı göstermesi gerektiği yönündeki görüşümüzü tekrar teyit ve vurgulamak istiyoruz.

Kuzey Irak’taki (Kürdistan Bölgesi) durumun olağanüstü karmaşıklığı göz önüne alındığında, Türkiye’nin ve terör örgütü IŞİD’i yenilgiye uğratmak için çabalayan tüm ortaklarımızın, IŞİD üzerindeki baskıyı maksimum seviyede sürdürerek tüm Koalisyon personelinin güvenliğini sağlamak için birlikte çalışırken eylemlerini yakından koordine etmek hayati önem taşımaktadır.

“Şengal, Kürdistan güçlerinin kontrolüne girmeli”

PKK’nin Türkiye’ye getirdiği meşru güvenlik tehdidinin farkındayız ve Türkiye’yi Irak’ın egemenliğini destekleyecek şekilde Irak’la ortak terörle mücadele işbirliğini sürdürmeye teşvik ediyoruz.

Kürdistan Bölgesi de dahil olmak üzere, Türkiye ve Irak’ı PKK’yi yenmek için birlikte çalışmaya çağırıyoruz. ABD, sürdürülebilir güvenlik çözümlerinin ancak işbirliği ile sağlanabileceğine inanmaya devam ettiğimizden, bu konuda koordineli bir yaklaşımı kolaylaştırmaya ve desteklemeye hazırdır.

En nihayetinde, Şengal gibi bölgelerin Kürdistan Bölgesi ile koordineli olarak federal hükümet ve güvenlik güçlerinin tam kontrolü altına girmesi gerekiyor. Böylece PKK ve diğer milis grupları kendi gündemlerini ve emellerini yerine getirmekten uzak kalırlar. Bölgede yaşanan istikrarsızlık IŞİD soykırımı kurbanı yüz binlerce kişinin eve dönmesine engel oluyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*