ABD İran ile anlaşmaya hazırız dedi, İsrail’den jet yanıt geldi

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki nükleer anlaşma görüşmelerine yönelik açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran nükleer anlaşmasına dönme ve Tahran’a yönelik, anlaşmayla ilgisi olmayan yaptırımları kaldırmak için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını kaydetti.

Basına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Washington’un nükleer anlaşma olarak bilinen ve eski Başkan Trump yönetiminin tek taraflı olarak çekildiği Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) dönüş sürecine ilişkin açıklamalara yer verdi.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Price, “KOEP ile ilgisi olmayan yaptırımların kaldırılması da dahil olmak üzere, anlaşmaya dönüş için gerekli adımları atmaya hazırız” ifadesini kullandı.

Bakanlık Sözcüsü Price açıklamasında, atılacak adımların ne olacağı konusunda ise bilgi verecek konumda olmadığını vurguladı.

Ayrıca Sözcü Price, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak görüşmelerin zorlu geçeceğini belirterek, taraflar arasında güven olmaması nedeniyle sorunlar yaşanacağını dile getirdi.

İSRAİL: YAPILACAK ANLAŞMA BİZİ BAĞLAMAZ

Viyana’daki nükleer anlaşma görüşmelerine değinen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Joe Biden başkanlığındaki ABD yönetimine İran ile yapılacak herhangi bir anlaşmanın İsrail’i bağlamayacağını dile getirdi.

İsrail medyasının haberine göre Netanyahu, Batı Kudüs’te Yahudi soykırımı (Holokost) olaylarının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlayan ve ABD’nin dolaylı olarak katıldığı İran nükleer anlaşması görüşmelerini değerlendirdi.

İsrail Başbakanı açıklamasında, “Dünyadaki en iyi dostlarımıza (Amerikalılar) İran ile yapılacak herhangi bir anlaşmanın bizi bağlamayacağını ve bu anlaşmanın nükleer silahlanmasının önünü açacağını söylüyorum” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Netanyahu açıklamasında, İran ile yapılacak herhangi bir anlaşma İsrail’i bağlamayacağını vurgulayarak, “Bizi bağlayan tek bir şey var o da bizi yok etmeye çalışan düşmanın komplosunu engellemektir” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.